Lista aktualności
4 nowe rezerwaty!
9 kwietnia 2025 roku, w biurze Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zostały podpisane zarządzenia w sprawie utworzenia czterech nowych rezerwatów przyrody w granicach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze: „Torfowisko Pliszka”, „Bukowe Uroczysko”, „Bobrowisko” oraz „Ruskie Stawy” o łącznej powierzchni 256,85 ha. Rezerwaty zostały zaproponowane w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.
W związku z przypadającymi w 2024 i 2025 roku obchodami 100-leciem istnienia Lasów Państwowych, w całym kraju została ogłoszona inicjatywa „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”, której celem było zidentyfikowanie w poszczególnych nadleśnictwach najcenniejszych fragmentów przyrody oraz ich zgłoszenie do objęcia ochroną poprzez ustanowienie nowych rezerwatów przyrody.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze wytypowała w ramach tej inicjatywy aż 29 obszarów o łącznej powierzchni 1760 hektarów, wyróżniających się pod względem wartości przyrodniczych.
Jako pierwszy z puli projektowanych rezerwatów został ustanowiony w 2024 roku rezerwat „Brekinie koło Broniszowa” o pow. 19,09 ha, natomiast w tym roku dołączają cztery nowe obiekty na terenie województwa lubuskiego.
Są to rezerwaty:
"Torfowisko Pliszka" - pow. 159,42 ha, w Nadleśnictwach Torzym i Krosno;
"Bukowe Uroczysko" - pow. 31,85 ha, w Nadleśnictwie Zielona Góra;
"Bobrowisko" - pow. 36,74 ha, w Nadleśnictwie Torzym;
"Ruskie Stawy" - pow. 28,84 ha, w Nadleśnictwie Lubsko;
Łączna powierzchnia nowych 4 rezerwatów wynosi 256,85 ha.
Równocześnie zarządzeniem Dyrektora RDOŚ, powiększony został istniejący rezerwat Annabrzeskie Wąwozy do powierzchni 85,28 ha.
Nowe rezerwaty znacząco zwiększą powierzchnię objętą tą formą ochrony przyrody na terenie RDLP w Zielonej Górze (dotychczas były to 34 rezerwaty o łącznej pow. 1797,04 ha).
Zarządzenia w sprawie utworzenia nowych rezerwatów podpisała Agnieszka Nowak – p.o. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
Przy podpisywaniu zarządzeń obecni byli przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze: Dyrektor RDLP - Jerzy Łokietko, Zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej – Dariusz Miernik oraz Główny specjalista ds. ochrony przyrody – Marek Maciantowicz.
Charakterystyka nowych rezerwatów.
Torfowisko Pliszka – rezerwat torfowiskowy o pow. 159,42 ha, położny w Nadleśnictwach Torzym i Krosno
Cel ochrony: Zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych kompleksu zróżnicowanych torfowisk niskich i lasów rozwijających się w obrębie naturalnej, młodoglacjalnej doliny rzecznej wraz z charakterystyczną florą i fauną.
Rezerwat obejmuje niezwykle cenny, zwarty kompleks torfowisk i lasów łęgowych zajmujących duży fragment doliny Pliszki. Stwierdzono tutaj występowanie czterech typów ekologicznych torfowisk: fluwiogenicznych, soligenicznych, źródliskowych i pojeziornych. Na terenie rezerwatu występują rośliny naczyniowe i mszaki o wysokim stopniu zagrożenia w Polsce, w tym relikty glacjalne i inne osobliwości flory, między innymi storczyki: kruszczyk błotny, kukułka krwista, listera jajowata, ciekawa paproć - nasięźrzał pospolity oraz mchy - błotniszek wełnisty, błyszcze włoskowate i inne. Rzadkie gatunki fauny to między innymi ślimaki: poczwarówka jajowata i zwężona
Bobrowisko – rezerwat faunistyczny o pow. 36,74 ha, położny w Nadleśnictwie Torzym
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względu na szczególne wartości przyrodnicze i naukowe biotopów lęgowych oraz miejsc żerowania, zimowania i odpoczynku ptaków związanych ze środowiskiem wodno-błotnym, o znaczeniu ponadlokalnym.
Rezerwat obejmuje rozległe zalewiska bobrowe, w postaci systemu kilku tarasów zalewowych wraz z otaczającym je szuwarami, trzcinowiskami i łozowiskami. Stwierdzono tu 90 gatunków ptaków, w tym wiele uznawanym za rzadkie i zagrożone wyginięciem, z czego 71 to gatunki lęgowe lub prawdopodobnie lęgowe. Gatunki wymienione w załączniku I Dyrektywy Ptasiej to: bąk, łabędź krzykliwy, czapla biała, błotniak stawowy, kania ruda, bielik, sóweczka, dzięcioł czarny, zimorodek. Obszar rezerwatu, pomimo niewielkiej powierzchni, stanowi ważną ostoję ptaków wyróżniającą się w skali lokalnej i regionalnej.
Ruskie Stawy – rezerwat torfowiskowy o pow. 28,84 ha, położny w Nadleśnictwie Lubsko
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względu na szczególne wartości przyrodnicze i naukowe mozaiki siedlisk hydrogenicznych, w tym w szczególności o charakterze torfowiskowo-bagiennym wraz z kształtującymi je procesami torfotwórczymi oraz stanowiskami rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, o znaczeniu ponadregionalnym.
Fot. Paweł Mrowiński
Rezerwat charakteryzuje się występowaniem niezwykle rzadkich w skali kraju gatunków roślin oraz zbiorowisk roślinnych, związanych z atlantyckim typem zasięgu. Znajduje się tu jedyne w tej części Polski stanowisko brzeżycy jednokwiatowej Litorella uniflora, a tworzone przez nią fitocenozy należą do wzorcowo wykształconych płatów siedliska. W rezerwacie stwierdzono rzadkie siedliska przyrodnicze Natura 2000: brzegi lub osuszane dna zbiorników wodnych ze zbiorowiskami Littorelletea, Isoëto-Nanojuncetea, torfowiska przejściowe i trzęsawiska oraz torfowiska nakredowe czy też nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk. Występują tu rzadkie gatunki ptaków, m.in.: kszyk, żuraw, czajka i bielik oraz płazów: kumak nizinny i traszka grzebieniasta.
Bukowe Uroczysko – rezerwat leśny o pow. 31,85 ha, położny w Nadleśnictwie Zielona Góra
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względu na szczególne wartości przyrodnicze i naukowe kompleksu ekosystemów leśnych o cechach naturalnych wraz z charakterystycznymi gatunkami roślin i zwierząt, a także utrzymanie ciągłości spontanicznie zachodzących naturalnych procesów przyrodniczych na obszarze rezerwatu.
Rezerwat obejmuje kompleks siedlisk przyrodniczych o bardzo zróżnicowanym, mozaikowym charakterze: źródlisk, kwaśnych buczyn, grądów, łęgów wierzbowo-topolowo-olszowych i jesionowych oraz olsów źródliskowych, zajmujących krawędziowy fragment doliny Odry. Występuje tu wiele starych, okazałych buków i dębów, a niektóre z nich mają wymiary pomnikowe. Na całym terenie znajdują się duże ilości martwego drewna. Niewątpliwym walorem rezerwatu jest urozmaicone ukształtowanie terenu składające się ze skarp i wąwozów oraz mis źródliskowych. Różnica wysokości w granicach rezerwatu wynosi aż 60 metrów.