Lista aktualności
Cervus – witaj w Naturze!
„Cervus – witaj w Naturze!” Ochrona obszarów Natura 2000 w Nadleśnictwie Bytnica to jeden z wielu projektów realizowanych przez Lasy Państwowe w ramach działania 2.4 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 „Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna".
W Nadleśnictwie Bytnica został zrealizowany wyjątkowo nieszablonowy i niezwykle ciekawy projekt przyrodniczy. Poświęcony jest on ochronie siedlisk dwóch gatunków zwierząt – wilkowi i jelonkowi rogaczowi. Łączy ich jeleń, licznie bytujący na terenie obszaru Natura 2000 „Lasy Dobrosułowskie”. Dla wilka jest podstawowym źródłem pokarmu. Jelonkowi rogaczowi zaś użyczył nazwy, zarówno polskiej jak i łacińskiej. Stąd nieco zagadkowy tytuł „Cervus – witaj w Naturze!”, czytany dodatkowo „serwus”.
Jeleń to cichy bohater projektu – na zdjęciu chmara jeleni w Nadleśnictwie Bytnica
(fot. Łukasz Wojciechowski/ Nadleśnictwo Bytnica)
Wilk potrzebuje lasów, zwierzyny i spokoju – to ostatnie zapewnia budowa projektowych urządzeń turystycznych (fot. Tomasz Ogrodowczyk)
Stare aleje dębowe to siedlisko jelonka rogacza – w ramach projektu posadzono 3100 dębów alejowych (fot. Łukasz Wojciechowski/ Nadleśnictwo Bytnica)
Dla kogo skierowany jest projekt?
Dla wszystkich! Ogromnym staraniem zrealizowano transmisję na żywo z kamery przyrodniczej „Wilcza lampa”. Zainstalowana została na skraju Łąk Dobrosułowskich. Jej zaletą jest panoramiczne pokazywanie życia w dzikiej przyrodzie.
Dla pasjonatów przyrody projekt dedykuje wycieczki „watahy obserwatorów” na wieżę obserwacyjną „Basiorówka”. Wycieczki przyrodnicze wzorowane są na wilczej watasze oraz zwyczajach i kulturze łowieckiej. Odbywają się one z przewodnikiem, ale uwaga!, najważniejsza jest tu etyka obserwacji. Niestety, obecnie są zawieszone z powodu pandemii koronawirusa. Projekt jest ponadczasowy – dopiero przyszłe pokolenia będą podziwiały posadzone 15,5 km alei dębowych. Nawiązują one do istniejących starych alei, które zagubione w lasach, wyznaczały niegdyś posiadłość, a obecnie nadają niepowtarzalny charakter okolicom.
Projekt dla wszystkich – transmisja na żywo z Łąk Dobrosułowskich (fot. Łukasz Wojciechowski/ Nadleśnictwo Bytnica)
Ale tak naprawdę projekt jest poświęcony naturze. Naturze rozumianej jako zwierzęta, ich siedliska w obszarze Natura 2000 i jako przyroda, której nieodłączną częścią jest też człowiek i jego działalność. W tym przypadku zrównoważona gospodarka leśna, w której jest miejsce dla wszystkich. Dlatego Nadleśnictwo Bytnica zaprasza: „Serwus – do zobaczenia na żywo w naturze!”.
Polecamy:
chcesz zobaczyć projekt? obejrzyj diaporamę.
chcesz oglądać transmisję na żywo? włącz naszą kamerę
chcesz zobaczyć filmy z kamery? zajrzyj na facebooka