Lista aktualności
Mamy to! Jest nowy rezerwat!
„Brekinie koło Broniszowa” to nowy rezerwat przyrody, który został utworzony jako pierwszy w województwie lubuskim w ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych. Na powołanie czeka jeszcze pięć obiektów, które zostaną utworzone w przyszłym roku.
[Po lewej stronie fragment gałęzi z zielonymi liśćmi i białymi kwiatami. Po prawej stronie kępy trawy w tle drzewa liściaste i iglaste.]
Fot. Kwiatostany i liście jarzębu brekinii (Archiwum RDOŚ w Gorzowie Wlkp.)
„Brekinie koło Broniszowa” o powierzchni 19,09 ha, to obiekt położony w Nadleśnictwie Nowa Sól, chroni stanowiska występowania jarzębu brekinii Sorbus torminalis, ze względu na jego szczególne wartości przyrodnicze i naukowe. Stwierdzone na terenie rezerwatu stanowisko jest jednym z największych w województwie lubuskim skupisk jarzębu brekinii Sorbus torminalis - drzewa objętego ścisłą ochroną gatunkową. Zinwentaryzowano tutaj, liczną jak na warunki polskie, populację 20 starych drzew o obwodach od 54 do 178 cm. Obiekt ten jest istotny z punktu widzenia wzmocnienia ochrony populacji brekinii, a także z uwagi na objęcie ochroną tworów i składników przyrody, które w obecnej sieci rezerwatów przyrody województwa lubuskiego są niedostatecznie reprezentowane.
Utworzenie rezerwatu „Brekinie koło Broniszowa” zbiega się z rocznicą 100-lecia ochrony rezerwatowej na terenie obecnego województwa lubuskiego, kiedy to w 1924 roku powstał pierwszy na tym terenie rezerwat, chroniący również skupisko brekinii koło Bledzewa. Zarządzenie w sprawie powołania nowego rezerwatu zostało podpisane 9 grudnia 2024 roku przez Michała Bielewicza Zastępcę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim - Regionalnego Konserwatora Przyrody.
Na początku przyszłego roku zostanie powołanych kolejnych pięć rezerwatów w RDLP w Zielonej Górze: Torfowisko Pliszka, Bukowe Uroczysko, Las Nadodrzański, Bobrowisko i Ruskie Stawy.
Łączna powierzchnia 6 rezerwatów utworzonych w ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych na terenie zielonogórskiej dyrekcji będzie wynosiła 642,92 ha, jednak może ulec zmianie w wyniku konsultacji oraz prac nad dokumentacjami projektowymi.
Tekst : Na podstawie artykułu RDOŚ w Gorzowie Wlkp.