Dni otwarte w Lasach Państwowych. Zapraszamy!

Od 1 do 3 czerwca leśnicy w całym kraju zapraszają na Dni Otwarte w Lasach Państwowych – po raz pierwszy organizowane w tej skali i tym samym terminie.

 

Pasjonujące zabawy edukacyjne dla dzieci, wycieczki z leśnikami pomagającymi odkryć tajemnice przyrody, treningi nordic walkingu pod okiem fachowców, konne kawalkady lub podróże kolejkami wąskotorowymi przez leśne ostępy, plenery malarskie i fotograficzne, darmowe wejście do licznych muzeów, ogrodów dendrologicznych i pokazowych zagród zwierząt – to tylko niektóre z atrakcji, jakie Lasy Państwowe przygotowały dla wszystkich gości na pierwszy czerwcowy weekend. Od 1 do 3 czerwca leśnicy w całym kraju zapraszają na Dni Otwarte w Lasach Państwowych – po raz pierwszy organizowane w tej skali i tym samym terminie.

Większość imprez odbędzie się w plenerze lub w obiektach w sąsiedztwie siedzib kilkuset nadleśnictw, ale leśnicy odwiedzą również wiele miast. To wyśmienita okazja, by zorganizować swoim pociechom pełen przygód i wrażeń Dzień Dziecka i całą rodziną złapać oddech w lesie, pobierając zapas zielonej energii na czas startującego lada moment EURO 2012. Zapraszamy!

 

Zawsze czynne

Lasy Państwowe tak naprawdę są otwarte 24 godziny na dobę, każdego dnia, przez cały rok. Do zarządzanych przez nie lasów każdy ma swobodny i wolny wstęp, a leśnicy zawsze są gotowi udzielić gościom pomocy czy porad. Z tej możliwości korzysta w roku przynajmniej kilkanaście milionów Polaków.

Dni Otwarte to jednak szczególna sposobność, by lepiej poznać wielu spośród niemal 25 tys. leśników – na co dzień skrytych w cieniu drzew, bez których wiedzy, kompetencji i niełatwej pracy nie moglibyśmy jednak cieszyć się pięknymi, bogatymi w rośliny i zwierzęta, dobrze przystosowanymi do rekreacji i turystki lasami. Dla samych Lasów Państwowych to okazja, by przybliżyć wszystkim swą działalność, promować wiedzę o przyrodzie, zdrowy styl życia w kontakcie z naturą czy zalety jedynego ekologicznego i całkowicie odnawialnego bogactwa naszego kraju – drewna. Zachęcamy do spotkań ze swoimi sąsiadami – leśnikami. Bo przecież zarządzane przez Lasy Państwowe tereny statystycznie zajmują prawie co czwarty kilometr kwadratowy powierzchni kraju, więc wszyscy mamy do nich bardzo blisko. A dystans ten nieustannie się zmniejsza: leśnicy sadzą średnio 16 nowych drzew na sekundę!

 

Dla serca i rozumu

Dni Otwarte w Lasach Państwowych to także szansa, by poznać najnowsze atrakcje turystyczne i udogodnienia przygotowane przez leśników – nowoczesne obiekty edukacyjne, wykorzystujące techniki multimedialne, nowe ścieżki, tarasy i wieże widokowe, zmodernizowane parkingi leśne, arboreta dysponujące imponującymi kolekcjami roślin czy nowopowstałe pokazowe zagrody, gdzie na wyciągnięcie ręki mamy najwspanialsze, trudne do spotykania w lesie zwierzęta.

Każdy w Lasach Państwowych znajdzie coś dla siebie. Leśnicy udostępniają gościom blisko 4 tys. miejsc noclegowych w swoich obiektach, prawie 1000 miejsc biwakowych. Wybudowali sami i we współpracy z samorządami m.in. 22 tys. km szlaków pieszych, 21 tys. km tras rowerowych i 3 tys. km konnych. Zapraszają do korzystania z 5,5 tys. różnych obiektów turystycznych i ścieżek edukacyjnych, które pozwalają połączyć rekreację z poszerzaniem wiedzy o przyrodzie.

 

 

Anna Malinowska

Rzecznik Prasowy Lasów Państwowych

 


 

W ramach Dni Otwartych urząd Regionalnej Dyrekcji organizuje w godzinach od 8.00 do 14.00:

  • 1 czerwca - poznawanie struktury oraz zakresu działania urzędu RDLP w Zielonej Górze,
  • 2 oraz 3 czerwca - poznawanie specyfiki funkcjonowania Regionalnego Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego oraz systemu ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych.

 W przypadku zorganizowanych grup prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Panem Januszem Zawadą nr 601312184

 


 Harmonogram przedsięwzięć nadleśnictw

 

Nadleśnictwo Cybinka Nadlesnictwo Brzózka
Nadleśnictwo Gubin Nadleśnictwo Krosno
Nadleśnictwo Krzystkowice Nadleśnictwo Lipinki
Nadleśnictwo Lubsko Nadleśnictwo Nowa Sól
Nadleśnictwo Sława Śląska Nadlesnictwo Sulechów
Nadleśnictwo Świebodzin Nadleśnictwo Szprotawa
Nadleśnictwo Torzym Nadleśnictwo Wolsztyn
Nadleśnictwo  Wymiarki Nadleśnictwo Zielona Góra
Nadleśnictwo Babimost Nadleśnictwo Przytok
Nadleśnictwo Żagań Nadleśnictwo Bytnica