Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Zielona Góra a zieloną oprawę szopki zapewnili lubuscy leśnicy. Przekazane choinki jodłowe pochodzą z terenu Nadleśnictwa Cybinka. 4,5 oraz 2 metrowe jodły zdobią krakowską szopkę, nadając jej niepowtarzalny urok i klimat nadchodzących świąt!
Tradycja budowania szopek wywodzi się z kultu betlejemskiego żłóbka. Korzeni szopki bożonarodzeniowej doszukać możemy się już w roku 330 n.e. Wówczas to cesarzowa Helena poleciła, by w znajdującej się w Betlejem grocie, wybudować marmurowy żłóbek upamiętniający narodziny Jezusa. Około 397 roku, grota wybudowana z polecenia cesarzowej Heleny przebudowana została w stajenkę, w której to umieszczone zostały rzeźby Świętej Rodziny oraz towarzyszących im pastuszków.
Do dziś przetrwały mające swoje charakterystyczne cechy związane z miejscem ich tworzenia szopki: neapolitańska, prowansalska, bawarska, czeska, meksykańska, katalońska, brazylijska. Szczególną odmianą szopki bożonarodzeniowej jest szopka krakowska. Szopki te charakteryzują się bogato zdobioną architekturą zabytków Krakowa, przedstawiające jednocześnie misterium Bożego Narodzenia.
W tym roku Zarząd Stowarzyszenia Pro Cultura et Musica im. Edyty Stein zaprasza na wystawę szopki krakowskiej w świątyni parafialnej pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. Szopka jest dziełem Rodziny: Marka Markowskiego, Renaty Markowskiej, Edwarda Markowskiego oraz Marka Markowskiego (syn). Na jej wykonanie Rodzina Markowskich poświęciła 10 tys godzin pracy w ciągu trzech lat. W ubiegłym roku szopka była wystawiana w Katedrze Notre Dame w Paryżu. Jest najwyższą szopką w dziejach Konkursu Szopek Krakowskich, a jej wymiary to: 501 cm wysokości, 275 cm szerokości, 111 cm głębokości. Znajduje się w niej 108 podświetlonych witraży oraz 80 innych okienek.
Zapraszamy do oglądania!