Archiwum aktualności
Drewno zimą? Nie ma mowy o przypadku!
Las to wspaniałe i odnawialne źródło wielu darów natury i wszyscy o tym wiemy doskonale już od najmłodszych lat. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie okres zimy jest dla leśników czasem intensywnych zbiorów tego co las ma najcenniejszego – drewna.
Tak jak w przyrodzie nic nie jest dziełem przypadku, tak dla ludzi związanych z lasem nie przypadkowo zimowa aura to idealny moment na pozyskanie drewna – głównego źródła utrzymania i cel (choć nie najważniejszy) naszej pracy.
Surowiec w postaci drewna jest bogactwem naturalnym polskich lasów, wysoko cenionym przez odbiorców, producentów i zwyczajnych ludzi, którzy każdego dnia w życiu codziennym mają z nim do czynienia pod postacią tysięcy form i rodzajów. Skoro nie może być mowy o przypadku, to co jest powodem takiego a nie innego wyboru pory roku ? Powodów jest bardzo wiele.
Okres jesieni to długi i ważny czas dla całej przyrody na dobre przygotowanie się do trudnych warunków zimowych miesięcy. Zwierzęta zbierają zapasy, niektóre szykują się do snu, ptaki odlatują do ciepłych krajów, rośliny niemal zupełnie wyhamowują procesy życiowe. Jednym słowem natura „wstrzymuje oddech" aby z nowymi siłami wiosną rozpocząć kolejny sezon cyklu życia. Leśnicy dobrze o tym wiedzą. Chcąc zdążyć przed wielką wiosenną „pobudką" zanim przylecą ptaki (często chronione), zanim obudzą się ze snu największe leśne śpiochy, zanim popłyną pierwsze ciepłe soki z korzeni w korony drzew - rusza pozyskanie drewna, ale zawsze tylko tam, gdzie las jest na to gotowy (dojrzały). W to miejsce wiosną leśnicy posadzą kolejne pokolenie drzew zamykając krąg życia drzew.
Gruba warstwa śniegu jest dla nas również sprzymierzeńcem. Dzięki tej naturalnej „pierzynce" w trakcie wycinania drzew nie następuje uszkadzanie gleby oraz młodego pokolenia drzew wyrosłych wcześniej pod osłoną starego lasu.
Jeśli ktoś z was w trakcie zimowych spacerów zauważył w lesie drewniane wałki pozostawione na ziemi przez pilarzy to z pewnością nie dla tego, że leśniczy zapomniał o tym drewnie. Powód jest zgoła odmienny, dla niektórych może nawet zaskakujący. W ten oto sposób przygotowano leśny „bar samoobsługowy" dla jeleni, danieli i saren. Ta grupa zwierząt należąca do rodziny jeleniowatych dla prawidłowego rozwoju potrzebuje karmy włóknistej a młoda kora ze ściętych pni drzew i gałęzi to bogate źródło tego rodzaju pożywienia. Okres zimy to jak wiemy trudny czas i utrudniony dostęp do pokarmu dla wszystkich leśnych stworzeń, które za wszelką cenę próbują przetrwać zimę. Dzięki takiemu działaniu dostarczane jest im niezbędne źródło energii a jednocześnie zapobiega się szkodom jakie głodne zwierzęta wyrządzają na leśnych uprawach czy w młodnikach.
Czas zimowych mrozów to często jedyny moment w roku, gdzie w ogóle istnieje możliwość pozyskania drewna. Wcześniej wilgotna i grząska ziemia, często stojąca woda uniemożliwiała jakikolwiek dostęp do terenu. Teraz, gdy skuta lodem pokrywa gleby jest twarda, drewno jest dostępne i może trafić do tartaku, później fabryki aby w końcu dotrzeć do naszych domów, szkół, biur i innych miejsc, których nie sposób wymienić.
Jest jeszcze wiele innych powodów takiego a nie innego wyboru pory roku (brak obecności owadów i grzybów uszkadzających drewno, niski poziom wody w pniach drzew itd.). Jednym słowem zima to czas zbiorów, intensywnej pracy, planowania i mądrego przygotowania się do kolejnego wysiłku jakim jest okres zadań odnowieniowych i zalesieniowych, ochrony lasu i ochrony przeciwpożarowej, i tysiąca innych czynności jakie leśnicy wykonują w okresie całego roku dla naszego wspólnego dobra – lasu i wszystkiego co się w nim znajduje.