Archiwum aktualności Archiwum aktualności

Na spacer do lasu

Niezależnie od pory roku, pieszo lub rowerem można odwiedzać ciekawe miejsca w zielonogórskich lasach.

Polecamy na najbliższy weekend siedem wyjątkowych miejsc w zielonogórskich lasach:

Gryżyńskie uroczyska- ścieżka edukacyjna przygotowana przez leśników wokół Jeziora Gryżyńskiego. To 8,5 km dobrze oznakowanej malowniczej trasy pieszej, wyposażonej w tablice informacyjne i miejsca odpoczynku. Początek i koniec przy Ośrodku Anapausis w miejscowości Gryżyna.

Góra Wilkanowska i ścieżka „Do wieży" – Góra Wilkanowska ( 221 m n.p.m.), nazywana też Kosową Góra, jest najwyższym wzniesieniem na Wale Zielonogórskim. Położona w pobliżu siedziby Nadleśnictwa Zielona Góra przy wyjeździe z Zielonej Góry w kierunku  Żar. Tu zbiega się kilka wyznaczonych szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. Na szczycie znajduje się 20 metrowa ceglana wieża. Wybudowana w 1903 roku służy leśnikom do obserwacji lasów (ochrona przeciwpożarowa). Przy nadleśnictwie znajduje się również wiata edukacyjna i kolekcja dendrologiczna.

Zielony Las i kamienna wieża atrakcja nie tylko dla mieszkańców Żar. W pięknym kompleksie starych buków z najwyższym wzniesieniem woj.lubuskiego – Górą Żarska (227 m n.p.m.) wyznaczono trasy piesze, biegowe i rowerowe. Dla aktywnych przygotowano „siłownię pod chmurką". W ostatnim czasie  infrastruktura turystyczna wzbogaciła się o odrestaurowaną kamienną wieżę widokową.

 

                   fot.Olga.Ciemnoczołowska

Śląskie morze z wysokości 40 metrówNiedaleko Sławy, między Lubiatowem a Konotopem stoi od niedawna najwyższa drewniana wieża widokowa w Polsce. Z wysokości 40,2 metra można podziwiać uroki okolicznych lasów i jezior. Leśnicy z Nadleśnictwa Sława Śląska przygotowali  w sąsiedztwie wieży wiatę z miejscem na ognisko i siłownię. To nie wszystko! Dla rowerzystów 4,6 km bezpiecznej ścieżki rowerowej wzdłuż drogi 278. Dojazd z Zielonej Góry – promem przez Odrę w Milsku – to tylko  46 km. Przeprawa promem to okazja do podziwiania niepowtarzalnych nadodrzańskich krajobrazów. 

Zielonogórski Las Odrzański. Ten las powinien znać każdy zielonogórzanin. Kompleks ponad 1000 ha ze starymi dąbrowami, starorzeczami i nadrzecznymi lasami łęgowymi, położony w dolinie Odry w kierunku na północ od Zielonej Góry. Las Odrzański można odwiedzić pieszo lub rowerem. Ścieżki są dobrze oznakowane. Nadleśnictwo Przytok –położone na północno-wschodnim obrzeżu Zielonej Góry oferuje wiele ciekawych miejsc, przygotowanych przez leśników dla turystów pieszych i rowerzystów.

Dawna Kopalnia Babina- 5,3 km. Zbudowana w 2012 roku przez Nadleśnictwo Lipinki położona jest na Łuku Mużakowa na południe od Łęknicy.  Rowerowo-piesza trasa wiedzie po terenach, gdzie w latach 1920-1973 eksploatowano węgiel brunatny. Na 11 przystankach możemy poznać historię tego ciekawego miejsca. Atrakcją - oprócz kolorowych jeziorek - jest modrzewiowa wieża widokowa o wysokości 29,5 m.

Najstarszy polski dąb – Chrobry. Rośnie w Borach Dolnośląskich , na granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego. Według oficjalnych informacji Lasów Państwowych jest najstarszym dębem szypułkowym w Polsce. Ciekawostką związaną z Chrobrym są dęby papieskie , wyhodowane z jego nasion, pobłogosławionych przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki leśników do Rzymu w 2004 roku.

                   Fot.Marek Maciantowicz

Ten wyjątkowy świadek historii, w wyniku barbarzyńskiego podpalenia 18 listopada 2014r. przeżył groźny pożar. Trzeba koniecznie go odwiedzić i sprawdzić jak się miewa dostojny staruszek.

Zapraszamy i apelujemy o odpowiedzialne zachowanie w lesie.

Nie zaśmiecajmy ich i chrońmy przed pożarem!

Do zobaczenia w leśnych ostępach!