Asset Publisher
Widzisz pożar lasu? Reaguj! Podpowiadamy, jak działać!
Lato sprzyja pożarom lasów, dlatego warto wiedzieć, co należy robić, gdy ujrzymy ogień. Udzielamy parę cennych wskazówek.
Pożar lasu to jedna z najgroźniejszych klęsk żywiołowych. Największe nasilenie pożarów na terenach leśnych obserwuje się w okresie wiosennym oraz u schyłku okresu wakacyjnego. Groźne pożary występują w miesiącach letnich, zwłaszcza podczas długich okresów bez opadów deszczu, z wysokimi temperaturami powietrza i silnymi podmuchami wiatrów, dlatego właśnie teraz powinniśmy być czujni wybierając się do lasu i chcąc spędzić w nim czas, np. organizując wycieczkę do lasu czy biwak.
- „Najczęściej do pożaru lasu dochodzi w wyniku działalności ludzkiej, zamierzonej bądź niezamierzonej. Jest to w szczególności nieostrożne obchodzenie się z ogniem i obiektami żarzącymi zarówno przez osoby dorosłe jak i osoby nieletnie – zaniedbanie, pozostawienie niedopałka papierosa, niedogaszone ognisko w miejscu do tego nieprzeznaczonym, wypalanie roślin w sąsiedztwie lasów. I chociaż często bezpośrednia przyczyna powstałych pożarów pozostaje nieznana, to niestety niemal 40 proc. przypadków spośród wszystkich pożarów lasu kwalifikowane jest jako różnie motywowane podpalenie. Zdarzają się również pożary będące skutkami wypadków i awarii, w tym linii energetycznych i transportu kołowego" - mówi Paweł Wcisło, Naczelnik Wydziału Obronności i Ochrony Mienia RDLP w Zielonej Górze, po czym dodaje:
- "W naszych warunkach jedyną naturalną przyczyną pożarów w lasach są wyładowania atmosferyczne, które stanowią nawet do 5 proc. przypadków zaistniałych pożarów (kilkanaście przypadków w ciągu roku na terenie RDLP w Zielonej Górze). Ciekawostką jest fakt, że w przypadku intensywnych opadów deszczu towarzyszących burzom pożary takie zostają zauważone czasami nawet po kilku dniach od uderzenia pioruna w drzewo!"
A co powinniśmy robić, gdy zauważymy w lesie ogień? Przede wszystkim zachowajmy spokój i starajmy się działać racjonalnie.
- Należy zaalarmować osoby będące w strefie zagrożenia oraz niezwłocznie zawiadomić właściwe służby ratownicze - numery telefonów alarmowych są bezpłatne i czynne całodobowo, to jest poprzez numer 998 najbliższą Państwową Straż Pożarną lub poprzez jednolity Europejski Numer Alarmowy 112 (alarmujemy właściwe Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego). W zgłoszeniu należy podać możliwie najdokładniej gdzie się pali, co się pali i ile się pali (np.: pali się ściółka w starszym lesie iglastym koło parkingu przy drodze asfaltowej za miejscowością X w stronę wsi Y, można wskazać punkt charakterystyczny otoczenia, jeśli jest taka możliwość, to również pozycję GPS. Poinformujmy, czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, czy nie widać innych zagrożeń. Podajemy swoje nazwisko i imię oraz numer telefonu jako powiadamiającego o pożarze. Nie odkładamy telefonu do czasu uzyskania potwierdzenia zgłoszenia przez dyspozytora, być może zajdzie potrzeba udzielenia dodatkowych informacji. Oczywiście należy wykonywać polecenia przekazywane przez dyspozytora lub służbę dyżurną.