Obydwa zbiorniki: mniejszy o powierzchni 1,96 ha i większy o powierzchni 3,17 ha są jedną z większych atrakcji turystycznych w gminie, zwłaszcza w okresie letnim gdy miłośnicy relaksu nad wodą chętnie spędzają tu czas. Pomimo tego, że niewątpliwie jest to przyjemne miejsce do wypoczynku i obserwacji dzikiej przyrody to najważniejszą rolą jaką pełnią rozbudowane zbiorniki jest ochrona przeciw pożarowa oraz gospodarka leśna i utrzymywanie wody w lasach. Pod okiem Nadleśnictwa część terenu jaki został przeznaczony na rzecz prowadzonych prac budowlanych, zostanie na nowo zalesiony.
„Dawno, dawno temu bawarski książę Berthold, otrzymawszy smutne wieści ze śląskiej krainy, iż jego córka Jadwiga, poślubiona piastowskiemu księciu Henrykowi, pochowała kolejne pacholę, postanowił posłać jej przywieziony z wyprawy krzyżowej cudowny pierścień, z wizerunkiem liścia dębu i dwóch żołędzi. Pierścień ów miał magiczną moc – każdy kto wszedł w jego posiadanie, doświadczać miał szczęścia i pomyślności wszelkiej, a to, co jest niemożliwe - z mocy pierścienia możliwym stać by się miało…"
Tak zaczyna się „Legenda i ballada o świdnickich dębach" napisana przez Panią Halinkę Bohuta-Stępel. Autorka ballady natchniona pięknem przyrody potężnych, starych i majestatycznych dębów świdnickich, szumiących do ucha i poruszających serce pisarki w słoneczne, czerwcowe popołudnie opowiedziały swoją historię. Po powrocie do domu autorka spisała opowieść. Historia ta, przedstawiona Panu Staszkowi Rogali – regionaliście, okazała się być wysoce prawdopodobna w swoich wydarzeniach, ramach czasowych i postaciach!
Aby legenda mogła trwać kolejne lata – nowe dęby miały zacząć pisać dalszą część swojej ballady. Z tego też powodu podczas uroczystego oddania do użytkowania Zalewu Świdnickiego, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze Leszek Banach oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra Arkadiusz Kapała przekazali wójtowi gminy Świdnica Adamowi Jaskulskiemu trzy sadzonki dębów. Są to potomkowie pomnika przyrody, najstarszego dębu „Chrobry". Wręczone dęby zostaną uroczyście posadzone 19 września o godz. 13.00 przy zbiornikach retencyjnych. Wójt Gminy Świdnica był pomysłodawcą i organizatorem pikniku rodzinnego jaki przy wsparciu również Nadleśnictwa Zielona Góra cieszył się zainteresowaniem wielu chętnych osób do gier i zabaw na świeżym powietrzu. Ważnym gościem wydarzenia był Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Uroczystość uświetniła inscenizacja teatralna zawodowych aktorów w realizacji „Ballady o świdnickich dębach".
Leśnicy zapraszają do jesiennych wycieczek po lasach okrytych poranna mgła i rosą, usłanych liśćmi ścieżek i mchem w których obok wielkich drzew rosną grzyby. Jest jeszcze wiele gatunków drzew i krzewów, które na pewno chciałyby podzielić się swoją tajemnicą. Cierpliwie czekają na wrażliwe ucho, które wychwyci ich cichy szelest.