Asset Publisher
Leśne ścieżki edukacyjne
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze znajduje się 40 leśnych ścieżek edukacyjnych.
Pokaż RDLP - mapy ścieżek na większej mapie
Na mapie przedstawiamy lokalizację 40 ścieżek, które pozostają do dyspozycji odwiedzających.
Każde nadleśnictwo przygotowało co najmniej jedną ścieżkę dydaktyczną. Korzystanie ze ścieżek jest bezpłatne. Leśne ścieżki dydaktyczne cieszą się wielką popularnością. Przez cały rok odbywają się na nich zajęcia przygotowywane przez leśników dla różnych grup wiekowych. Można odwiedzać je także samodzielnie, korzystając z wydanych specjalnie przewodników. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po ścieżkach. Szczegóły dotyczące lokalizacji ścieżek, atrakcji i kontakty do przewodników znajdują się na stronach poszczególnych nadleśnictw.
Zapraszamy do skorzystania z tej ciekawej oferty!
BABIMOST
Na terenie Nadleśnictwa Babimost można odwiedzić ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą „LASKI", usytuowaną w pobliżu rezerwatu leśnego „Laski" i pomnikowego dębu „Kazimierz". Położona jest ok. 2 km od Babimostu. Tablice ścieżki usytuowane są dookoła wigwamu myśliwskiego koła łowieckiego „Jeleń".
W dziesięciu punktach odwiedzający mają okazje poznać między innymi:
- budowę ekosystemu leśnego i szczególną rolą lasu na naszej planecie,
- do czego wykorzystuje się drewno – produkt pracy leśnika,
- zagrożenia dla lasu (pożary, szkodliwe owady i inne) oraz stosowane przez leśników metody im przeciwdziałania,
- budowę lasu, gatunki drzew i krzewów, roślin zielnych oraz zwierząt w nim zamieszkujących,
Udostępniona do zwiedzania przez wszystkie dni tygodnia. Zajęcia z pracownikiem nadleśnictwa po wcześniejszym zgłoszeniu grupy (formularz dostępny na stronie internetowej nadleśnictwa) od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 14-tej.
Ścieżka idealna do odwiedzenia przez młodsze dzieci, ze względu na łatwy do przemieszczania teren i miejsce na zorganizowanie przez grupy zabaw na trawie.
Możliwość rozpalenia ogniska na zewnątrz lub w wigwamie myśliwskim. Na ścieżce możliwość skorzystania z bieżącej wody i toalety.
BRZÓZKA
Nadleśnictwo Brzózka posiada od 2005 roku, biegnącą wokół jego siedziby ścieżkę edukacyjną „Braszka". Nazwa ścieżki wzięła się od łużyckiej nazwy miejscowości, którą pierwszy raz wspomniano pisemnie już XIV wieku.
Składa się ona z 15 punktów dydaktycznych, które zaznajamiają dzieci z pracą leśnika, ochroną przeciwpożarową, ochroną przyrody, z różnorodnością gatunków drzew, rolą lasu w życiu człowieka. Ścieżka ma ok. 2 km długości. Można ją zwiedzać z przewodnikiem bądź samodzielnie.
W czasie zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracownika Nadleśnictwa Brzózka dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w realizacji tematów. Poprzez dostępność terenu i różnorodność prezentowanych w trakcie wycieczki siedlisk, zajęcia mogą obejmować wiele zagadnień dotyczących leśnictwa i szeroko rozumianej przyrody.
Tablice edukacyjne ustawione wzdłuż trasy ułatwiają samodzielne zwiedzanie ścieżki.
Teren wokół ścieżki jest również miejscem organizowanych przez Nadleśnictwo konkursów i corocznego Biegu Przełajowego im. Janusza Zyzaka. Udostępniona przez Koło Łowieckie „DZIK" Brzózka wiata myśliwska i zadaszone ognisko pozwalają na prowadzenie zajęć i spotkań edukacyjnych bez względu na pogodę.
BYTNICA
Na terenie Nadleśnictwa Bytnica wyznaczona jest ścieżka edukacyjna „Gryżyńskie Uroczyska".
Ścieżka liczy dokładnie 8502 m. Nie jest jednak zamkniętą pętlą, lecz powiązanymi ze sobą kilkoma trasami, przecinającymi się w kilku miejscach oraz w znacznej części się nakładających. Trasy te zostały tak przemyślane, aby każdy znalazł dla siebie odpowiednią trasę zarówno pod kątem tematyki, długości, czasu przejścia jak i trudności. Na ścieżce leśnicy przygotowali przystanki tematyczne z tablicami. Zakończenie trasy w drewnianej wiacie nad Jeziorem Kałek w Gryżynie.
Więcej informacji o ścieżce na stronie Nadleśnictwa Bytnica:
http://www.bytnica.zielonagora.lasy.gov.pl/obiekty-edukacyjne#.U5rtOCj8sUM
CYBINKA
Ścieżka Przyrodniczo-Leśna „Bieganów"
Ścieżka położona pomiędzy Cybinką, a Bieganowem składa się z tras o charakterze pieszym i pieszo-rowerowym. Ścieżka zlokalizowana jest na gruntach leśnych w leśnictwie Urad w oddz. nr. 91, 92, 93, 94, działki stanowiące podmiejski kompleks leśny lasów ochronnych. Trasa rozpoczyna się w Cybinka przy ul. Małoodrzańskiej, przy miejscu postoju pojazdów, na jej terenie znajdują się znajduję się wiata drewniana przeznaczona na cele rekreacyjno-biesiadne, miejsce na ognisko, plac zabaw, szachy terenowe, stół do tenisa stołowego, urządzenia fitness, ławki, tablice edukacyjne, miejsca przystankowe, można obejrzeć dawne stawy hodowlane.
„Ptasi Raj"
Wieża widokowa zlokalizowana jest na terenie nadleśnictwa Cybinka w leśnictwie Sądów w oddz. 109A-g, w północnej części miasta Cybinka, przy siedzibie nadleśnictwa Cybinka na obszarze użytku ekologicznego „Zapadliska pokopalniane ", można tutaj obserwować walory użytku ekologicznego i okolicy, liczne gatunki ptactwa takie jak: dzikie gęsi, żurawie, kaczki. Wieża widokowa dostępna jest przez cały rok. W pobliżu wieży znajduje się ścieżka edukacyjno „Ptasi Raj", która rozpoczyna się przy siedzibie nadleśnictwa , a kończy przy wieży widokowo- obserwacyjnej na obszarze użytku ekologicznego.
Ścieżka edukacyjno - leśna „Dębowa"
Początek ścieżki znajduje się w Drzeniowie, Leśnictwo Chlebów oddz. leśny - 11k, trasa jest niedługa, znajduje się na niej aleja pomnikowych dębów, oraz ruiny kaplicy z końca XVIIIw. Zainstalowane są urządzenia małej architektury: ławki, stoły, pojemniki na odpady oraz tablice informacyjne.
GUBIN
W miejscowości Dzikowo urządzona jest ścieżka przyrodniczo-leśna "Dzikowo", która prowadzi przez najciekawsze krajobrazowo tereny Nadleśnictwa. Na trasie, posiadającej układ „trójkątnej pętli", znajdują się 22 przystanki tematyczne, zaopatrzone w tablice opisowe i liczne leśne eksponaty. Czas przejścia całej 4,5 km trasy zajmuje około 3,5 godziny. Ścieżkę można zwiedzać z przewodnikiem bądź samodzielnie. W 2013 r. ścieżka wzbogaciła się o nową atrakcję. Jest nią drewniany budynek edukacji przyrodniczo-leśnej „Sosna gubińska", w którym – po uprzednim uzgodnieniu – odbywają się ustalone tematycznie zajęcia z dziećmi i młodzieżą oraz osobami dorosłymi. Na 70-cio calowym ekranie tablicy interaktywnej można pisać, rysować, a nawet rozwiązywać edukacyjne łamigłówki. Plac przed budynkiem wyposażony jest w barwne tablice o tematyce przyrodniczej, uzupełniające zakres tematyczny pobliskiej, terenowej ścieżki.
Ścieżka przyrodniczo-leśna „Dzikowo"
Tablice edukacyjne na placu przed BEL
KROSNO
W Nadleśnictwie Krosno usytuowana jest ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Osiecznica".
Głównymi celami jakie ma spełniać utworzona ścieżka są:
umożliwienie obserwacji gatunków roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku,
wskazanie na problemy ochrony środowiska naturalnego ze szczególnym uwzględnieniem ochrony lasu, kształtowanie właściwej postawy wobec przyrody.
Ścieżka posiada dwa warianty trasy:
Dłuższa około 6 km przebiega przez stawy Gospodarstwa Rybackiego „Karp" w Osiecznicy; główną atrakcją tej trasy jest możliwość zaobserwowania bielików, kormoranów, czapli oraz innych ptaków związanych ze środowiskiem wodnym; trasa ta przeznaczona jest głównie dla młodzieży oraz osób dorosłych.
Podstawowa o długości 4,2 km rozpoczyna się podobnie jak wariant dłuższy w parku Gospodarstwa Rybackiego „Karp" gdzie uwagę zwracają dęby rosnące w parku okalającym zabudowania gospodarstwa, w tym trzy pomniki przyrody. Ścieżka prowadzi przez bogactwo siedlisk leśnych od borów po olsy, by zakończyć się (jak wariant dłuższy) nad malowniczo położonym śródleśnym jeziorem „Moczydło" - możliwość zorganizowania ogniska na zakończenie wycieczki pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia i uzyskaniu zgody nadleśnictwa. Po drodze zapoznajemy się z pracą leśników na prawdziwych eksponatach jakimi są las oraz urządzenia służące do prowadzenia gospodarki leśnej i łowieckiej. Uzupełnieniem tych „naturalnych" eksponatów, są tablice informacyjne rozstawione na całej długości ścieżki przy których można chwilkę odpocząć na estetycznie wykonanych ławkach.
Przy odrobinie szczęścia popartego cichym przemierzaniem ścieżki, można tu zaobserwować jelenie, sarny, dziki oraz liczne gatunki ptaków. Trasa ścieżki przebiega obok siedziby nadleśnictwa gdzie na zwiedzających czeka atrakcja w postaci Izby Edukacyjnej, w której zebrane są eksponaty w postaci gablot obrazujących siedliska leśne, szkodniki pierwotne, wtórne i techniczne drzew leśnych, motyle lasów itp. Główną atrakcją izby są eksponaty zwierząt występujących na terenie nadleśnictwa w tym ptaków drapieżnych z bielikiem na czele. Zainteresowani, mogą tu również skorzystać z bogatej filmoteki leśnej.
KRZYSTKOWICE
Teren nadleśnictwa uatrakcyjniają 2 ścieżki przyrodnicze.
Leśna ścieżka edukacyjna "Krzystkowice" usytuowana jest w pobliżu Nowogrodu Bobrzańskiego w pradolinie rzeki Bóbr na terenie Leśnictwa Krzystkowice. Utworzona w 1998 r. z zamiarem przybliżenia zwiedzającym funkcji lasu takim, jakim on jest. Długość ścieżki wynosi 2,5 km i obejmuje 16 punktów tematycznych ukazujących las w różnych aspektach od ochrony przyrody, hodowlę lasu i jego użytkowanie po gospodarkę łowiecką. Punkty tematyczne wyposażone są w elementy, urządzenia i przedmioty edukacyjno – rekreacyjne.
Przebieg ścieżki:
1. Leśniczówka – dokarmianie ptaków
2. Zjawisko ekotonu
3. Ogień – zagrożenie dla lasu
4. Ochrona lasu- pułapki feromonowi
5. Gospodarstwo łowieckie
6. Grzyby naszych lasów
7. Budki lęgowe i drzewa dziuplaste
8. Remiza leśna
9. Stadia rozwojowe drzewostanów
10. Chrust
11. Ptasi zegar
12. Powalone drzewo
13. Źródlisko – pradolina Bobru
14. Runo leśne
15. Pomniki przyrody
16. Dlaczego taki ważny jest las
Ścieżka przyrodniczo – leśna „Dolina Szyszyny" występuje na terenie Leśnictwa Biedrzychowice w pobliżu miejscowości Biedrzychowice. Utworzona została w 2002 roku. Na długości 2,3 km, zlokalizowano 5 odpowiednio wyposażonych punktów tematycznych. Przebiega wzdłuż pięknej, wijącej się w wąwozach rzeki Szyszyny i wpleciona jest w żółty szlak turystyczny Lubsko – Gorzupia Dolna. Osobliwością ścieżki są pomniki przyrody oraz rzadkie gatunki roślin, na trasie znajduje się grodzisko kultury łużyckiej z ok. 8 wieku n. e.
Punkty tematyczne wyposażone są w elementy, urządzenia i przedmioty edukacyjno – rekreacyjne.
Przebieg ścieżki:
1. Grodzisko wczesnośredniowieczne
2. W cieniu wielkiego Buka
3. Czerwona księga Doliny Szyszyny
4. W krainie żółtego kosaćca
5. Park z XVII w.
LIPINKI
Teren nadleśnictwa uatrakcyjniają 2 ścieżki przyrodnicze.
- Ścieżka przyrodniczo-leśna „Zielony Las" - w malowniczym kompleksie leśnym pomiędzy Żarami a Łazem utworzono w 1998 roku ścieżkę przyrodniczo – leśną „Zielony Las". Ścieżka ma 3,2 km.
- Trasa geoturystyczna „Dawna kopalnia Babina" o długości 5 km, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Łęknicy, w południowej części morenowej struktury geologicznej nazywanej Łukiem Mużakowa. Położona jest w obszarze dawnej podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych oraz iłów ceramicznych, która na skalę przemysłową prowadzona była tutaj w latach 1920-1973. Więcej o geościeżce na http://www.geosciezkababina.pl/
LUBSKO
Na terenie Nadleśnictwa Lubsko przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich zlokalizowana jest ścieżka "Na Wąwozach".
Trasa ścieżki wiedzie przez bogaty, mieszany las. Ciekawa rzeźba terenu – głębokie wąwozy i wzgórza, dochodzące do 30 metrów nad poziom jeziora Brodzkiego – została ukształtowana podczas zlodowacenia bałtyckiego (północnego). Tu na początku XIX wieku założono park, należący do założenia pałacowo – parkowego w Brodach rodziny Brühlów.
Na ścieżce dydaktycznej „Na Wąwozach", fot. Paweł Mrowiński
Ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze teren, przez który przebiega ścieżka został objęty ochroną jako obszar Natura 2000 „Jeziora Brodzkie" oraz Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Wąwozy".
Leśna ścieżka dydaktyczna „Na Wąwozach" funkcjonuje w trzech wersjach, różniących się długością i stopniem trudności. Wersja najkrótsza – spacerowa – przeznaczona jest przede wszystkim dla młodszych dzieci oraz osób niepełnosprawnych (ok. 800 m). Drugą wersję (ok. 1500 m) stanowi ścieżka uniwersalna z kolorowymi tablicami edukacyjnym (również w języku niemieckim), która posiada wyjątkowe walory krajobrazowe. Trzecią wersję stanowi tzw. ścieżka specjalistyczna (nie oznakowana), którą przemierza się tylko z pracownikiem ośrodka, przeznaczona dla osób zaawansowanych w edukacji przyrodniczej.
Grupa szkolna na tarasie wieży przeciwpożarowo-widokowej, fot. Paweł Mrowiński
Ścieżka dydaktyczna „Na Wąwozach" pozwala na poznanie: 1) zagadnień przyrodniczych i ekologicznych dotyczących ekosystemu lasu mieszanego i ekosystemu jeziora, a w szczególności bogactwa gatunków drzew i krzewów zarówno rodzimych jak i obcych; 2) zagadnień dotyczących działań leśników zmierzających do zachowania i ochrony zasobów leśnych, w tym ochrony przyrody i tematyki przeciwpożarowej. Służy temu m.in. murowana wieża przeciwpożarowo-widokowa o wysokości 41m, zbudowana na wzór latarni morskiej.
Przedszkolaki na ścieżce dydaktycznej „Na Wąwozach", fot. Paweł Mrowiński
Tematy przystanków na trasie leśnej ścieżki dydaktycznej "Na Wąwozach":
1. Witamy w lesie:
- informacje o lesie, przez który przebiega ścieżka
- zasady zachowania się w lesie
2. Leśna ścieżka dydaktyczna "Na Wąwozach":
- mapa i tematyka ścieżki
3. Warstwowa budowa lasu
4. Gleby leśne
5. Hodowla lasu
6. Ochrona przyrody
7. Śródleśne oczko wodne
8. Ekosystem jeziora:
- informacje o jeziorze Brodzkim (Parkowym)
- ptaki występujące nad jeziorem Brodzkim
9. Skrzydlaci mieszkańcy lasu
10. Wzgórze Krystyny:
- informacje o przedwojennej historii parku Brühlów
11. Dokarmianie zwierzyny
12. Duże i małe ssaki leśne
13. Drzewa i krzewy naszego lasu
14. Znaczenie grzybów w lesie
15. Ochrona przeciwpożarowa
Ścieżka dydaktyczna "Na Wąwozach" posiada Certyfikat "Profesjonalnie przygotowana ścieżka dydaktyczna" nadany w ramach ogólnopolskiego konkursu "Ścieżka dydaktyczna roku 2008" zorganizowanego przez Zarząd Główny Polskiego Klubu Ekologicznego.
NOWA SÓL
- "Siedlisko",
- "Łęgi Nadodrzańskie",
- "Solniki".
PRZYTOK
Nadleśnictwo Przytok posiada 2 ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze.
- autobusem MPK z Zielonej Góry – linia 25 i 26 do Starego Kisielina, przystanek POM, stamtąd ok. 0,5 km w kierunku na Jany (do bruku). Ścieżka rozpoczyna się przy leśniczówce Kisielin
- samochodem – w Starym Kisielinie w kierunku Jan – do leśniczówki
- pieszo lub rowerem z Zielonej Góry – niebieskim szlakiem od ulicy Szwajcarskiej w kierunku wschodnim.
- dla młodszych grup wiekowych, długość trasy ok. 1 km,
- dla starszych grup wiekowych, długość trasy ok. 2 km,
- dla starszych grup wiekowych (zalecany dla rowerzystów), długość trasy ok. 7,5km.
SULECHÓW
Na terenie Nadleśnictwa Sulechów utworzono cztery ścieżki dydaktyczne:
- "Do Waligóry" – początek za Sulechowem w kierunku na Poznań przy szosie.
- "Nad Jabłonną" – ścieżka przyrodniczo-leśna wytyczona na granicy leśnictw Brody i Stary Dwór. Swoim przebiegiem tworzy zamknięty obwód o długości ok. 5 km z początkiem i zakończeniem przy leśniczówce w osadzie Laskowo. Trasa ścieżki prowadzi leśnymi drogami gruntowymi, przeznaczona jest dla turystów pieszych i rowerzystów. Kierunek trasy oznaczony jest zielonym liściem na tle białej strzałki kierunkowej.
- Przez rezerwat "Radowice" – początek znajduje się przy stawach na wschód od wsi Obłotne. Całkowita długość ścieżki wynosi ok. 5 km. Czas przemarszu 3-4 godziny.
- "Zakątki Karszyna" - trasa ścieżki ma kształt pętli o długości około 3,6 km - zaczyna się i kończy przy leśniczówce w miejscowości Karszyn.
SZPROTAWA
Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa w Parku Słowiańskim w Szprotawie zlokalizowana jest ścieżka przyrodniczo-leśna.
SŁAWA ŚLĄSKA
Na terenie Nadleśnictwa Sława Śląska zlokalizowane są dwie ścieżki przyrodniczo-leśne:
- "Wzgórza Pszczółkowskie" – ścieżka znajduje się na obszarze chronionego krajobrazu, w południowo-wschodniej części Nadleśnictwa Sława Śląska i przebiega przez rozległy kompleks leśny pomiędzy miejscowościami Stare Strącze, Krzydłowiczki i Pszczółkowo. Punktami skrajnymi ścieżki są: wiadukt kolejowy za wsią Stare Strącze, przy drodze Sława – Głogów, stary park na końcu wsi Stare Strącze w kierunku na Wschowę, miejscowość Pszczółkowo. Trasę można pokonać rowerem oraz pieszo, czas pieszego przejścia ok. 4 godziny. W 2014 r. ścieżka została poddana modernizacji w ramach realizowanego przez Nadleśnictwo projektu „Budowa i modernizacja systemu ścieżek turystycznych w Nadleśnictwie Sława Śląska dla zabezpieczenia obszarów Natura 2000." Trasa została wzbogacona o 13 tablic edukacyjnych o różnej tematyce. Ponadto na trasie ścieżki posadowionych zostało 10 koszy na śmieci oraz dwa zestawy zadaszonych ławostołów, umożliwiających odpoczynek podczas pieszej lub rowerowej wędrówki
- "Lekcja biologii inaczej" – ścieżka znajduje się w południowo-zachodniej części Pojezierza Sławskiego, pomiędzy Jeziorem Sławskim, a jeziorami Tarnowskimi. W pobliżu drogi publicznej Radzyń i Józefów na terenie Leśnictwa Świętobór. Ta ścieżka również uległa modernizacji w ramach projektu; została wyposażona w 13 nowych tablic edukacyjnych oraz 10 koszy na śmieci. Dodatkowo na początku ścieżki posadowiono 6 zadaszonych ławostołów, 3-komorowy kosz na segregacje odpadów i wybudowano palenisko. Dzięki wprowadzonym zmianom, zwiedzający w ciekawy sposób mogą spędzić czas podziwiając m.in. bogactwo siedlisk leśnych, lokalne bagienka, torfowiska, rzadkie gatunki ptaków, czy też drzewa pomnikowe.
ŚWIEBODZIN
Na terenie Nadleśnictwa Świebodzin zlokalizowanych jest pięć ścieżek:
- "Niesłysz" – na terenie leśnictwa Krzeczkowo, nad Jez. Niesłysz, posiada 6 przystanków z tablicami tematycznymi.
- "Złoty Potok" – na terenie leśnictwa Węgrzynie i Ołobok, nad Jez. Złoty Potok, zlokalizowanych jest 8 przystanków tematycznych
- "Sokola Góra" – na terenie leśnictwa Dolina, ścieżka przyrodniczo-historyczna, koresponduje z folderem pt. "Rezerwat nad Jeziorem Trześniowskim".
- "Nad Jeziorem Trześniowskim i w Rezerwacie Buczyna Łagowska" – na terenie leśnictw Dolina i Długoszyn, koresponduje z folderem pt. "Rezerwat Buczyna Łagowska".
- "Pawski Ług i nad Jeziorem Łagowskim" – na terenie leśnictwa Łagów, koresponduje z folderem pt. "Pawski Ług".
TORZYM
Na terenie Nadleśnictwa Torzym zlokalizowana jest ścieżka "Dolina Ilanki".
WOLSZTYN
Na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn zlokalizowane są trzy ścieżki przyrodniczo-leśne:
- "Bagno Chorzemińskie" – ścieżka znajduje się w okolicach Wolsztyna, na terenie Leśnictwa Nowe Tłoki, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu ścisłego, chroniącego torfowisko przejściowe malowniczo położone w otoczonej przez bory sosnowe bezodpływowej niecce. Z Wolsztyna docieramy na miejsce szosą, trasą Wolsztyn – Nowy Tomyśl, a następnie według drogowskazów w kierunku na Ruchocki Młyn. Na miejscu znajduje się parking oraz wiata z ławkami i miejscem na ognisko. Trasa ścieżki biegnie w dwóch wariantach (2 i 5 km) na których wyznaczono kilkanaście przystanków tematycznych a dodatkową atrakcją jest meandrująca w bezpośredniej bliskości rzeka Dojca.
- "Nad Jeziorem Mącznym" – ścieżka położona jest w okolicach Zbąszynia na terenie Leśnictwa Stefanowo przy urokliwym Jeziorze Mącznym. W sąsiedztwie ścieżki przebiega szosa Perzyny – Nowa Wieś Zbąska umożliwiając dogodny dojazd (odległość od wsi Perzyny wynosi ok. 1,5 km). Na miejscu znajduje się parking i miejsce na odpoczynek. Na trasie ścieżki liczącej ok. 2 km przygotowano kilkanaście przystanków tematycznych omawiających różne zagadnienia dotyczące środowiska leśnego.
- "Leśnym tropem" – ścieżka znajduje się na terenie Leśnictwa Kopanica w sąsiedztwie drogi krajowej nr 32 Zielona Góra – Poznań, w pobliżu miejscowości Kopanica. Można ją przebyć pieszo (2km) lub rowerem (9,5 km). Trasa przebiega przez dwa obszary sieci Natura 2000 – siedliskowy „Rynna Jezior Obrzańskich" oraz ptasi „Jeziora Pszczewskie i Dolina Obry". Na trasie ścieżki przygotowano 15 przystanków tematycznych omawiających różne aspekty gospodarki leśnej.
WYMIARKI
Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki zlokalizowana jest jedna ścieżka edukacyjna:
Ścieżka dydaktyczna „Przy Stawie" utworzona w 2007r. tuż przy siedzibie Nadleśnictwa. Na obiekt składają się liczne tablice informacyjno - dydaktyczne przedstawiające różnorodne zagadnienia z tematyki leśnej, oraz wspaniała wiata z miejscem na ognisko lub grilla i piękny ogród z licznymi gatunkami drzew i krzewów naszych lasów. W pobliżu znajduje się staw, w którego szuwarach schronienie znajduje wiele gatunków ptaków, a które można obserwować z nowo wybudowanego pomostu. Na ścieżce można odnaleźć również miejsce, w którym rośnie "Dąb papieski", co potwierdza kamienna tablica. Tuż obok w piwnicy siedziby Nadleśnictwa Wymiarki mieści się wspaniała sala edukacyjno – konferencyjna, gdzie wystawiane są prezentacje oraz organizowane liczne pokazy i spotkania, zarówno z dziećmi jak i dorosłymi, w tym np. z leśnikami z Niemiec.
Obiekt jest czynny przez cały rok od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 .Inne terminy po indywidualnym uzgodnieniu pod nr. tel. 068-360-40-06 .
ZIELONA GÓRA
Na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra znajduje się ścieżka przyrodniczo-leśna "Do Wieży". Ścieżka prowadzi dwoma niezależnymi szlakami do zabytkowej, murowanej wieży przeciwpożarowej, zbudowanej na najwyższym wzniesieniu tych okolic, czyli na Kosowej Górze. Jedna trasa rozpoczyna się w pobliżu siedziby nadleśnictwa, druga zaś w okolicy amfiteatru.
ŻAGAŃ
- Izba leśna,
- Ścieżka dydaktyczna „Poznaj drzewa i krzewy".
- Ptasi budzik,
- Chrust w lesie,
- Powalone drzewo,
- Główne nisze pokarmowe ptaków,
- Grzybobranie.