Asset Publisher Asset Publisher

Powódź 2024 - aktualizacja

Na terenach lasów RDLP w Zielonej Górze, 21-24.09.2024 r.

Tegoroczna, wielka powódź, dotyka również tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. 

Zgodnie z informacją z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, sytuacja powodziowa dla województwa lubuskiego na dzień 22 września br. wygląda następująco:

Na rzece Odra występują wzrosty stanów wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych (według Prognoz IMGW Wrocław). Na rzece Bóbr odnotowano tendencję spadkową na stacjach wodowskazowych w: Żaganiu, Szprotawie, Dobroszowie Wielkim, tendencja wzrostowa na stacji Stary Raduszec. 

Na ten moment stwierdzono m.in. lokalne podtopienia drzewostanów, zalane dwa dojazdy pożarowe w Nadleśnictwie Nowa Sól (szkody mogą zostać oszacowane po zejściu wody), zniszczoną drogę leśną na odcinku ok. 80 m w leśnictwie Małomice (Nadleśnictwo Szprotawa). Podtopienia/zalanie drzewostanów w sąsiedztwie rzeki Odra na terenie nadleśnictw: Nowa Sól, Przytok, Sulechów, Zielona Góra, Sława Śląska, Gubin, Bytnica, Brzózka, Cybinka, Krosno, Szprotawa, Żagań, Lipinki, Krzystkowice - w przeważającej większości są to tereny zalewowe. Lokalne podtopienia wzdłuż rzeki Nysa Łużycka (poziom wody opada), zalane ok. 10 ha lasu w Nadleśnictwie Lipinki, w obszarze rezerwatu przyrody „Nad Młyńską Strugą”. W Nadleśnictwie Wymiarki (leśnictwo Zabłocie), po ustąpieniu wody, stwierdzono miejscowe uszkodzenie drogi leśnej (ok. 20 m długości), spowodowane przelaniem się wody przez wał ochronny, naprawa nastąpi siłami własnymi nadleśnictwa.

Zespół Zarządzania Kryzysowego RDLP w Zielonej Górze na bieżąco koordynuje działania i monitoruje zagrożenia powodziowe na administrowanym terenie. Nadleśnictwa współdziałają z Policją, PSP, OSP, wojskiem oraz innymi służbami przy patrolowaniu, monitorowaniu i umacnianiu wałów przeciwpowodziowych, w tym z użyciem dronów z termowizją. Ważnym apektem jest współpraca ze służbami w kontrolowaniu tzw. turystyki powodziowej w bezpośrednim sąsiedztwie lasów. 

Teren starej siedziby Nadleśnictwa Krosno udostępniony został dla mieszkańców Osiecznicy jako parking dla samochodów i innych pojazdów. Udostępnione zostały również dwa garaże jako miejsca składowania głównie materiałów spożywczych potencjalnych powodzian. Mieszkańcy zostali również poinformowani, że nadleśnictwo dysponuje agregatem prądotwórczym i możliwe będzie naładowanie telefonów, laptopów, itp. sprzętu, w razie gdyby w miejscowości nie było prądu.

Nadleśnictwo Sława Śląska przekazało na potrzeby Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Zielona Góra dwa terenowe pojazdy taktyczne typu „Ryś” do patrolowania wałów na rzece Odra.

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze i nadleśnictw z regionu, w których występuje zagrożenie, na bieżąco monitorują sytuację.


Zdjęcie lotnicze - wały przeciwpowodziowe w pobliżu miejscowości Wielobłota,
Nadleśnictwo Przytok,  fot. M. Cieślik (RDLP w Zielonej Górze)

Average (0 Votes)