Asset Publisher
Festyn Św. Huberta w Grochowicach - relacja
Hubertus to święto myśliwych, jeźdźców i leśników, których patronem jest właśnie Św. Hubert. Stąd na festynie w Grochowicach nie mogło nas zabraknąć.
Hubertusa czas zacząć
W minioną sobotę w Grochowicach odbył się po raz pierwszy festyn św. Huberta. W jego trakcie postanowiliśmy zaprosić najmłodszych, i nie tylko, na wspólne grzybobranie.
Pracownicy Nadleśnictwa Sława Śląska starali się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące zbierania grzybów; zachęcali również uczniów okolicznych szkół i przedszkoli do zabawy. A przez zabawę do nauki – ogłaszając konkurs na jak najdokładniejsze odwzorowanie grzyba na rysunku. Kredek, papieru jak i ochotników nie zabrakło.
W konkursie plastycznym wygrać można było interesujące książki
Dorośli goście najwięcej pytań mieli o „groźne" muchomory i borowika szatańskiego oraz tajemniczy pieprznik jadalny, który okazał się być najzwyklejszą kurką. Uczestnicy festynu mieli także niejedno do opowiedzenia; były to mniej lub bardziej prawdziwe anegdotki o nieudolnym samobójcy, który wygotował muchomora przed spożyciem w mleku czy o babci, która zajadała się ze smakiem niejadalnymi olszówkami. Podczas licznych rozmów potwierdziliśmy, że można jeszcze wyjść na grzyby i wrócić z pełnym koszykiem.
Koźlarze uzbierane przez Pana Stanisława były obiektem pożądania uczestników festynu
Pod wrażeniem dekoracji stoiska Lasów Państwowych była Pani Ludmiła, miejscowa nauczycielka. Nie ukrywała, że z chęcią zabrała by wszystkie „grzybki" ze sobą – „To niesamowita pomoc dydaktyczna. Ten realizm! Gdybym takie miała – dodała z uśmiechem, – sama odważyłabym się nazbierać grzybów w lesie zamiast kupować."
Tak wyglądają grzyby (jadalne) przygotowane jako pomoc dydaktyczna
Zarówno najmłodsi jak i liczni dziadkowie interesowali się kolorowymi gadżetami, które otrzymywał każdy, kto powiedział o lesie jakąś ciekawostkę. Pani Genowefa z Głogowa nie miała najmniejszych wątpliwości, gdy wybrała linijkę, – „Mojemu wnuczkowi spodobają się te namalowane zwierzęta."
Zainteresowanie konkursem rysowania grzybów przerosło odrobinę oczekiwania gospodarzy. Mimo to sprostali zadaniu i nie pozwolili, by ktokolwiek odszedł z pustymi rękoma. Pierwsze miejsca otrzymały nagrody książkowe m.in. „Na tropie sześcioptaka" czy ilustrowane zielniki. Miejsca drugie pamiątkowe torby, kubki i zdobione rysunkami drewniane linijki.
Przy zbyt trudnych pytaniach można było liczyć na dyskretną podpowiedź
Festyn organizowany był przez Gminny Ośrodek Kultury w Kotli przy finansowym wsparciu Nadleśnictwa Sława Śląska oraz Fundacji Polska Miedź. Stoisko postawione w ramach kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy" było jedną z licznych atrakcji; inne to konkurs kulinarny „Leśne Smaki", pokaz sokołów oraz psów myśliwskich.
Przy naszym stoisku integrują się wszystkie grupy pokoleniowe Polaków
Tekst i foto: Mateusz Konopka - stażysta w Nadleśnictwie Przytok