Podobno "w marcu, jak w garncu". To polskie przysłowie idealnie oddaje burzliwy początek, tak oczekiwanej po długiej zimie, wiosny. Kalendarzowa rozpoczyna się 21 marca. Mniej więcej ten dzień wyznacza również początek równonocy wiosennej na półkuli północnej – jest to początek astronomicznej wiosny, trwającej do przesilenia letniego. Okres kilku poprzedzających ten moment tygodni, jak i kilku następnych, nazywamy przedwiośniem. Przyroda budzi się i rozpoczyna intensywne przygotowania do nowej pory roku. To wkrótce, ale wiosna już zaczyna sygnalizować swoje nadejście.
A właśnie spadła na świat taka nieprawdopodobna i błyszcząca wiosna z wszystkimi powiewami, blaskami, przeczuciami (…).
B. Schulz „Księga listów"
Słońce w marcu zagrzeje dłużej i silniej, masy powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku przyniosą wyższe temperatury powietrza. Zima jednak jeszcze nie raz wda się nam we znaki – mogą występować przymrozki, temperatura będzie się wahać, a noce najczęściej jeszcze będą chłodne. Las o tej porze nie zaskakuje nas kaskadą barw, wręcz przeciwnie, jest szarobury, ale już wkrótce, pod koniec miesiąca, delikatna zieleń pomału wyłoni się i ukaże nam w postaci pierwszych pąków. Wśród opadłych zeszłorocznych liści wzrosną pierwsze wiosenne zwiastuny: białe, znaczone zielenią przebiśniegi, zawilce i niebieskie przylaszczki. Zakwitną też pierwsze drzewa i krzewy – topole, wiązy, leszczyny (nieraz już w lutym) i dereń. Fenolodzy wyznaczają początek wiosny właśnie w momencie pojawienia się kwiatów leszczyny.
Marzec jest miesiącem powrotów i przebudzeń. Przylatują ptaki wodne i błotne, skowronki, szpaki i bociany. Na początku marca zazwyczaj kończą podróżować wrony. Na wysokich drzewach wiją gniazda, wykorzystując chrust i wyściełając je mchem i trawą. Samce, wydając skrzypiące dźwięki, stroszą pióra na gałęziach. Wkrótce budowę rozpoczną również sroki i sójki (mniej więcej w połowie miesiąca). Rodzą się pierwsze zające. Ciepły, słoneczny marzec sprzyja pojawianiu się niektórych owadów, kowali, czy biedronek. Ze snu zimowego budzą się jeże i borsuki.
Warto obserwować te zmiany, spacerując po okolicznych lasach, korzystając z wiosennego słońca, słuchać pierwszych ptasich koncertów i przyglądać się marcowej dynamice, miesiąc ten na pewno, choć początkowo z pewną dozą nieśmiałości, będzie nas zadziwiał.
Piękne zdjęcia pierwszych zwiastunów wiosny można obejrzeć na facebookowym profilu Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich – zapraszamy.
https://pl-pl.facebook.com/oepl.jeziory.wysokie/