21 marca to zarazem pierwszy dzień wiosny. Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Lasów pod przewodnim tytułem „Lasy, Klimat, Zmiana" kieruje nas do refleksji w kontekście klimatu, jego zmian, wpływu lasów na środowisko, w którym żyjemy.
Lasypochłaniająwęgiel, kiedy rosną i magazynują go w drewnie oraz w glebie. Wykorzystując drewno w swoim otoczeniu, powodujemy, że węgiel pozostaje w nim związany.
Bardzo ważną gałęzią działalności Lasów Państwowych są realizowane projekty małej retencji – wiele z tych inwestycji ma duży, pozytywny wpływ na przyrodę,oraz przynoszą korzyści szczególnie mieszkańcom terenów wiejskich. Zasoby wodne terenu zielonogórskiej RDLP w zakresie retencji zbiornikowej oszacowano na prawie 40 mln m3. Obiekty małej retencji wodnej powstrzymują lub spowalniają spływ wód, ale w taki sposób, by nie zakłócać naturalnego krajobrazu, zatrzymują nadmiar wód opadowych w lasach, spłaszczają falę powodziową, odtwarzają naturalne warunki wodne torfowisk i mokradeł oraz podtrzymują poziom wód gruntowych.
Lasy Państwowe inwestują również w infrastrukturę, z której może korzystać społeczeństwo. W porozumieniu z samorządami zielonogórskie nadleśnictwa, w ramach wspólnych przedsięwzięć, budują drogi , ścieżki rowerowe, nordic walking, trakty piesze czy nawet mosty. Ścieżki dydaktyczno-edukacyjne, tematycznie przygotowane obiekty turystyczne, powstają z myślą o społeczeństwie i mają służyć odwiedzającym lasy. Zlokalizowana tam mała infrastruktura, oznakowanie czy dotyczące ich mapy i przewodniki najczęściej powstają z udziałem środków Lasów Państwowych i funduszy zewnętrznych. Na stałe w kalendarz wydarzeń wpisały się organizowane wspólnie z samorządami festyny, imprezy sportowe i okolicznościowe uroczystości.
Podstawowe informacje o tegorocznym haśle obchodów, o wystawie LP w Genewie z tej okazji itp. znajdziecie na stronie LP:
http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/miedzynarodowy-dzien-lasow-1