Wydawca treści Wydawca treści

ŚCIEŻKA GEOTURYSTYCZNA DAWNA KOPALNIA BABINA

Ścieżka geologiczna, do zwiedzania której Państwa zachęcamy, położona jest w obszarze dawnej, podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych oraz iłów ceramicznych.

Co to takiego?

Zapraszamy do odkrycia fascynującej przyrody w miejscu, gdzie największa w Europie morena czołowa łączy się z mieniącymi się w blasku słońca wielobarwnymi akwenami, powstałymi na terenie dawnych wyrobisk kopalnianych. Ten niezwykły krajobraz kryje się na obszarze, który kiedyś był miejscem podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego oraz iłów ceramicznych. Zachęcamy do odkrywania tego unikalnego terenu poprzez wędrówkę ok. 10-kilometrową ścieżką geoturystyczną "Dawna Kopalnia Babina", znajdującą się w Parku Krajobrazowym "Łuk Mużakowa", którą wieloletnimi staraniami przygotowali do zwiedzania leśnicy. Zapraszamy do odkrycia unikatowego w skali Europy miejsca, będącego wspólnym dziełem człowieka i przyrody.


fot. Assist Media (archiwum Nadleśnictwa Lipinki)


fot. Assist Media (archiwum Nadleśnictwa Lipinki)

350 tys. lat temu potężny lodowiec wyciągnął długi na 20 km jęzor w okolicach dzisiejszej Łęknicy. Gruba na pół kilometra lodowa pokrywa zadziałała jak wielki spychacz i zmieniła krajobraz miejsca, nazywanego dziś Łukiem Mużakowa. Wypchnięty na powierzchnię węgiel brunatny na początku XIX w. był wydobywany w okolicznych kopalniach i wyrobiskach. Do czasów współczesnych zachowały się liczne hałdy i zagłębienia terenu. 

To geologiczne arcydzieło znajduje się na południowo-zachodnim krańcu Nadleśnictwa Lipinki. Geościeżka „Dawna Kopalnia Babina” to jedna z turystycznych wizytówek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Przez wiele lat teren ten pozostawał zapomniany, ukryty w gęstych lasach, na nieprzebytych terenach i naturalnych wzniesieniach. Dziś to już tylko wspomnienie.

Więcej o historii tej atrakcji można przeczytać TUTAJ.

Oferta turystyczna

Dzięki wygodnym dojazdom do trzech leśnych parkingów w Łęknicy, Nowych Czaplach i przy drodze wojewódzkiej nr 350, prowadzącej do miejscowości Przewoźniki, można komfortowo rozpocząć około dziesięciokilometrowy spacer lub rowerową przejażdżkę. Dzięki rozgałęzieniom, dobrze przygotowanej nawierzchni i fantastycznym walorom wizualnym jest to wspaniała trasa dla amatorów jednośladów. Podczas wycieczki można podziwiać liczne atrakcje przyrodniczo-krajobrazowe.

Na ciekawych wrażeń turystów czekają tu wyrobiska pokopalniane, wypełnione barwną wodą, które zapewniają niesamowitą grę kolorów o każdej porze dnia i roku.

Na trasie wybudowano drewnianą więżę widokową, z której można spojrzeć z góry, z wysokości 40 metrów, na największy ze zbiorników pokopalnianych w tym miejscu – zwany Afryką – ze względu na swój unikatowy kształt, przypominający ten kontynent. Żeby cieszyć się tym widokiem, trzeba najpierw pokonać 144 stopnie schodów w wieży. Przy dobrej widoczności z wieży można dostrzec najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów – Śnieżkę.


fot. Assist Media (archiwum Nadleśnictwa Lipinki)


fot. Assist Media (archiwum Nadleśnictwa Lipinki)


fot. Assist Media (archiwum Nadleśnictwa Lipinki)

Na trasie czeka na Państwa również inna atrakcja – grzbiet słonia. Ale żeby przekonać się, co to takiego, zapraszamy w teren!

Od roku tę wyjątkową atrakcję turystyczną można obejść lub przejechać dookoła, dzięki rozbudowie geościeżki i organizacji ruchu w tak zwanej pętli (w kształcie cyfry 8).

Trasa geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina” co roku przyciąga wielu turystów. W samym 2023 r. ten turystyczny hit odwiedziło ponad 55 tysięcy osób! Ścieżka znalazła się wśród siedmiu wyróżnionych atrakcji turystycznych w 6. edycji plebiscytu „7 Nowych Cudów Polski” National Geographic Traveler.

geościeżka zimą:


fot. archiwum Nadleśnictwa Lipinki


fot. archiwum Nadleśnictwa Lipinki


fot. archiwum Nadleśnictwa Lipinki 

Nurkowanie w kolorowych jeziorkach

Zatopione lasy i kopalnie, kwitnące podwodne łąki – to wszystko czeka na płetwonurków na Łuku Mużakowa. Podwodną przygodę można przeżyć w zbiorniku 1, gdzie na entuzjastów nurkowania czekają podwodne trasy. „Nawiedzony las”, „Podwodny skarb”, czy „Jaskinia wodnika” – tak tajemniczo je nazwano. Nurkowanie w takich miejscach musi być jednak dobrze przemyślane. To atrakcja przeznaczona dla doświadczonych nurków.

Ważne informacje

Zarówno parking, korzystanie ze ścieżki oraz wstęp na wieżę są bezpłatne. Trasa czynna jest codziennie, również w niedzielę i święta, przez całą dobę. Biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa polecamy planować wycieczkę wyłącznie w ciągu dnia, kiedy jest widno. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa na terenie trasy np. w przypadku złych warunków pogodowych. Trasa jest stosunkowo łatwa do przejścia, również dla turysty o słabszej kondycji. Ze ścieżki w dowolnym momencie można zawrócić. Na trasie nie ulokowano punktu informacji turystycznej, jednak wszelkie niezbędne informacje, w tym foldery dotyczące „Dawnej Kopalni Babina”, udostępnia Nadleśnictwo Lipinki, z siedzibą w Żarach, ul. Budowlanych 21. Godziny pracy nadleśnictwa: od poniedziałku do piątku, 7:00-15:00.

e-mail: lipinki@zielonagora.lasy.gov.pl

telefon do sekretariatu: 68 362 62 58

Dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu, Nadleśnictwo Lipinki może udostępnić zwiedzanie z przewodnikiem – nieodpłatnie.

Tablice z szerokim zakresem informacji dotyczącej geologii i rekultywacji tego terenu dostępne są w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.

Na trasie ustawiono kosze na śmieci, w których nie są segregowane odpady.

Warto zobaczyć

Planując wycieczkę na geościeżkę, można również odwiedzić inne okoliczne atrakcje, np. Zielony Las w Żarach – duży kompleks leśny z urozmaiconą rzeźbą terenu, powstałą w wyniku działalności lodowca. Rosną tam rozległe buczyny oraz umiejscowione zostały ciekawe zabytki Ziemi Łużyckiej. Szczegóły: https://lipinki.zielonagora.lasy.gov.pl/zielony-las

Dostępność obiektu dla niepełnosprawnych

Trasa jest dostępna dla wózków – droga jest utwardzona, nawierzchnia szutrowa. Przy niektórych zjazdach i podjazdach osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich potrzebna będzie pomoc drugiej osoby. Na MPP (miejscach postoju pojazdów) przygotowane są miejsca postojowe dla niepełnosprawnych. Jedna z toalet typu TOI TOI, przy wieży, przystosowana jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

„Dzień Geotopu”

Na terenie geościeżki „Dawna Kopalnia Babina” co roku, jesienią, ma miejsce fantastyczne wydarzenie edukacyjne „Dzień Geotopu”. W trakcie imprezy można zostać poszukiwaczem geoprzygód i zajrzeć we wnętrze Ziemi. Na to wydarzenie przyjeżdżają uczestnicy z całej Polski i nie tylko. W trakcie imprezy można przejść trasę z przewodnikiem, a na stoiskach edukacyjnych Lasów Państwowych i partnerów – w „Leśnej Osadzie” można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji z zakresu geologii, ochrony przyrody i leśnictwa. Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o ciekawych wydarzeniach w regionie.


fot. K. Moroz


mapa trasy "Dawna Kopalnia Babina"

„Wakacyjny drogowskaz”

Średnia (0 Głosy)