Wydawca treści Wydawca treści

Miejsca i obiekty

W lasach, zarządzanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Zielonej Górze, czekają na Ciebie liczne atrakcje, które sprawią, że Twój czas spędzony na świeżym powietrzu będzie niezapomniany. Niezależnie od tego, czy planujesz krótką wycieczkę, piknik, czy dłuższy pobyt na biwaku nad malowniczym jeziorem, mamy dla Ciebie coś specjalnego.

Witamy turystów szlakami pieszymi, rowerowymi oraz konnymi, które prowadzą przez najpiękniejsze zakątki lasów. Na trasie znajdziesz liczne miejsca wypoczynku, takie jak urocze wiaty turystyczne, wygodne stoły i ławki. Jeśli marzysz o nocy pod gwiazdami, nie ma problemu. Specjalnie wyznaczone miejsca, w których można cieszyć się leśną atmosferą również wieczorem i nocą, zostały przygotowane przez leśników z myślą o Twoim bezpieczeństwie. Udostępniamy 20 specjalnie przygotowanych stref do legalnego nocowania w lesie. Szczegóły o programie "Zanocuj w Lesie" znajdziesz TUTAJ.

Pamiętaj, lasy, choć pełne uroku, wymagają szczególnej ostrożności. Poza wyznaczonymi miejscami i w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu, korzystanie z otwartego ognia jest zabronione. Twoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych turystów jest dla nas priorytetem.


hamak w lesie, fot. P. Mrowiński (Nadleśnictwo Lubsko)

Dla miłośników niesamowitych widoków przygotowaliśmy wieże i platformy widokowe, które zapierają dech w piersiach. Nieustannie planujemy kolejne fascynujące obiekty, które pozwolą Ci podziwiać piękno naszych lasów z zupełnie nowej perspektywy. Lasy naszego regionu to nie tylko piękna fauna i flora. To również ciekawa infrastruktura, która umożliwia jeszcze dokładniejsze przyjrzenie się okolicy.

Świat z wysoka proponujemy obejrzeć z naszych „trzech królowych”. Są to wyjątkowe wieże widokowe:

  • w Jeziorach Wysokich, przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich
  • na geościeżce „Dawna Kopalnia Babina”, niedaleko Łęknicy
  • „Joanna”, w sąsiedztwie polany rekreacyjnej Świętobór w miejscowości Święte, obok Sławy 

Niepowtarzalny krajobraz, składający się z różnokolorowych jeziorek, na obszarze pierwszego w Polsce geoparku światowego Łuk Mużakowa, można podziwiać z wyjątkowych platform widokowych. Te specjalnie dostosowane dla osób niepełnosprawnych punkty obserwacyjne rozmieszczone są wzdłuż malowniczej geościeżki „Dawna Kopalnia Babina" w Nadleśnictwie Lipinki.


Fot. Assist Media (archiwum Nadleśnictwa Lipinki)


Fot. Assist Media (archiwum Nadleśnictwa Lipinki)


Fot. Assist Media (archiwum Nadleśnictwa Lipinki)

W okolicach Łagowa, w rezerwacie „Pawski Ług", znajdziesz drewniany pomost, umożliwiający dotarcie do niedostępnych fragmentów grząskiego torfowiska. To wyjątkowe doświadczenie, którego większość osób nigdy nie miała okazji przeżyć - dotarcie do serca mokradła.


rosiczka, fot. P. Fortuna (Nadleśnictwo Zielona Góra)

Przez malownicze lasy prowadzą liczne ścieżki i szlaki turystyczne o łącznej długości prawie 2500 km. Zachęcają one do bezpiecznej aktywności fizycznej wśród natury, od jazdy rowerem po jazdę konną, biegi czy nordic walking.

Zauważalnie rośnie liczba pasjonatów jazdy na rowerze, tworzących coraz silniejszą społeczność. Z myślą o nich stworzono rozbudowaną sieć szlaków rowerowych, obecnie liczącą imponujące 740 km. Jednakże z każdym rokiem liczba tych tras w Lasach Państwowych stale rośnie, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie turystów. Rowerzyści chętnie wykorzystują także nowe drogi o szutrowej nawierzchni, doskonale nadające się na długie wycieczki.


Fot. Assist Media (archiwum Nadleśnictwa Lipinki)

Także dla miłośników konnej jazdy przygotowano wiele atrakcji. Całkowita długość 34 wyznaczonych szlaków konnych w regionie wynosi 410 km. Warto pamiętać, że poruszanie się konno po lesie jest dozwolone tylko po wyznaczonych szlakach.

Dla osób pragnących zgłębić tajniki lasu, przygotowano aż 40 ścieżek edukacyjnych. Odkryją one dla nas najurokliwsze zakamarki lasów, umożliwiając przyjemne spacery w otoczeniu przyrody. Podczas tych wędrówek będziemy mieli okazję poznać zarówno fascynujące ciekawostki historyczne i przyrodnicze, jak i specyfikę codziennej pracy leśników.

Wypoczynek w lesie to przede wszystkim bliski kontakt z naturą, dlatego też poruszanie się po lesie jest dozwolone wyłącznie pieszo lub rowerem. Przejazd samochodów i innych pojazdów silnikowych przez las jest możliwy jedynie po drogach publicznych lub wyznaczonych drogach leśnych, oznaczonych drogowskazami, kierującymi do miejscowości.

Oczywiście w dzisiejszych czasach samochód jest nieodłącznym elementem podróży, dlatego też dla zmotoryzowanych turystów przygotowano specjalne parkingi leśne. Zlokalizowane na obrzeżach kompleksów leśnych lub przy najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscach, zapewniają wygodny postój. W ostatnich latach powstało blisko 30 nowych miejsc parkingowych, a planowane są kolejne. Tutaj podróżni mogą zostawić swoje samochody i wyruszyć na dalsze wędrówki pieszo lub rowerem. W ramach programu „Aktywne Udostępnianie Lasu", nadleśnictwa zielonogórskie planują w przyszłym roku budowę kolejnych miejsc postojowych.


parking leśny, fot. K. Moroz (archiwum RDLP w Zielonej Górze)

Dla wygody turystów, Lasy Państwowe przygotowały również swoją bazę noclegową. Na terenie RDLP w Zielonej Górze serdecznie zapraszamy do Ośrodka Wypoczynkowego „Leśnik” w samym centrum pięknego Łagowa, z plażą z dostępem do jeziora oraz przepysznymi naleśnikami, serwowanymi na śniadanie: https://lagowlesnik.zielonagora.lasy.gov.pl/


Ośrodek Wypoczynkowy "Leśnik" w Łagowie, fot. S. Bąk (Nadleśnictwo Świebodzin)

Okryj niezwykłą turystykę leśną, którą oferują Lasy Państwowe. Ciesz się wyjątkowymi przygodami w otoczeniu natury. Skorzystaj z oferty już dziś i rozpocznij niezapomnianą podróż po leśnych szlakach.

Wszystkie szczegółowe informacje o atrakcjach turystycznych naszych lasów znajdziesz w wirtualnym przewodniku - CZAS W LAS. Wystarczy wybrać interesujące Cię miejsce w Polsce lub grupę obiektów.

Czekamy na Ciebie, byś mógł doświadczyć niepowtarzalnego piękna naszych lasów i okolicznych jezior. Śledź nasze wydarzenia na Facebooku i bądź na bieżąco ze wszystkimi atrakcjami, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie.

Artykuł zaktualizowany 27.06.2024 r.

Średnia (0 Głosy)