Wydarzenia
"POZNAJEMY PTAKI POLSKI (...)" #spotkanieNR 3
Uczestnicy projektu edukacji ekologicznej spotkają się po raz trzeci, aby obserwować ptaki. Tym razem będą poznawać ciekawostki przyrodnicze na terenie Chynowa- zielonogórskiej dzielnicy zlokalizowanej w północnej części miasta.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze zaprasza uczestników projektu pn. "POZNAJEMY PTAKI POLSKI I ZASADY BIORÓŻNORODNOŚCI, SZANUJEMY DZIEŁO STWORZENIA" na spotkanie z leśnikami. Po raz trzeci, Grzegorz Patek (Nadleśnictwo Krzystkowice) i Ewelina Fabiańczyk (RDLP w Zielonej Górze), spotkają się z zielonogórską grupą dzieci i młodzieży, zakwalifikowaną do udziału w kilkuletnim działaniu edukacyjnym (szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie organizatora- link).
SPOTKANIE NR 3
Poniedziałek 27 sierpnia 2018 r. - godz. 1700-2130
Dane adresowe:
ul. Poznańska 15 (teren strzelnicy ZO PZŁ w Zielonej Górze)
65-137 Zielona Góra
PROGRAM
1. Sprawy organizacyjne:
- sprawdzanie obecności,
- odbiór formularzy obserwacyjnych od uczestników, którzy przeprowadzili sierpniowe obserwacje itp.,
- przekazanie wyposażenia (lornetka, przewodnik oraz vademecum obserwatora) dla osób, które nie uczestniczyły w pierwszym lub drugim spotkaniu (dot. osób, które spełniły odpowiednie wymogi formalne i dostarczyły uzupełnioną dokumentację).
2. Poznaj i obserwuj ptaki:
- „pogadanki z animatorem” obejmujące konsultacje merytoryczne z Grzegorzem Patkiem z Nadleśnictwa Krzystkowice (zapoznanie młodych obserwatorów z kolejnymi gatunkami ptaków, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków, występujących na terenie rezerwatu „Słońsk”, który jest jednym z cenniejszych rezerwatów w Polsce, gromadzący w okresie wędrówek setki tysięcy ptaków),
- część terenowa, podczas której uczestnicy projektu, przy wsparciu leśników, będą spacerowali po pobliskim terenie zapoznając się z okolicą oraz doskonaląc umiejętności obserwacji ptaków (należy pamiętać o wyposażeniu obserwatora oraz o wygodnym obuwia i odpowiedniej odzieży wierzchniej).
3. Podsumowanie spotkania:
- omówienie obserwacji zrealizowanych na terenie strzelnicy ZO PZŁ w Zielonej Górze (wiata rekreacyjna), konsultacje na temat indywidualnie przeprowadzonych obserwacji w okolicy miejsca zamieszkania, pogadanki dotyczące bioróżnorodności lokalnego środowiska przyrodniczego przy świetle ogniska (integracja zielonogórskiej grupy obserwatorów ptaków, własne spostrzeżenia, wymiana doświadczeń, doskonalenie umiejętności wypowiedzi w aspekcie charakterystyki zaobserwowanych ptaków, wnioski ze spotkania) oraz rozmowy na temat ciekawych miejsc w Polsce, które pasjonat ornitologii powinien zobaczyć.
Lipcowe obserwacje nie należały do najłatwiejszych, a jak będzie w sierpniu okaże się w poniedziałkowe popołudnie! (fot. Ewelina Fabiańczyk)
Wspominając lipcowe spotkanie zielonogórskich "ptasiarzy", 25-osobowa drużyna pasjonatów aktywnie prowadziła swoje obserwacje na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra. Idąc ścieżką przyrodniczo-leśną „Do Wieży” spacerowicze, mimo właściwego zachowania się w lesie, nie mieli łatwego zadania- bo obserwacje ornitologiczne to nie taka prosta sprawa.
Zielonogórscy "ptasiarze" na szlaku pasji ornitologicznych - w drodze "Do Wieży" (fot. Ewelina Fabiańczyk)
Wyprawie towarzyszyły rozmowy o turystyce, zachowaniu się w lesie jak również o zielonogórskim górnictwie (…).
Ścieżka przyrodniczo-leśna "Do Wieży" zaskakuje nie tylko pięknymi widokami, ale również swoją historią.
(fot. Ewelina Fabiańczyk)
W lasach, w których uczestnicy realizowali swoje zadania bez problemu można było zauważyć ślady historii związanej z eksploatacją kopalin, gdyż w obszarze Nadleśnictwa Zielona Góra dawniej wydobywano węgiel brunatny.
Zaobserwować ptaki było dość trudno, ale za to nie sposób było obojętnie przejść szlakiem ścieżki przyrodniczo-leśnej "Do Wieży", nie dostrzegając wyjątkowego ukształtowanie terenu - w końcu to efekt zapadlisk powstałych na skutek eksploatacji węgla brunatnego (fot. Ewelina Fabiańczyk)
Podsumowując poprzednie spotkanie zielonogórskich obserwatorów ptaków, które odbyło się 20 lipca br., w imieniu uczestników projektu oraz rodziców grupy „ptasiarzy” przekazujemy serdeczne podziękowania dla Nadleśnictwa Zielona Góry - w szczególności za udzielone wsparcie organizacyjne oraz udostępnienie terenu przy siedzibie Nadleśnictwa.
Dzięki okazanej przychylności Nadleśnictwa Zielona Góra, uczestnicy projektu mieli okazję nie tylko zaznajomić się z okolicą Wilkanowa, ale również, do ostatnich minut spotkania, aktywnie poznawać ciekawostki przyrodniczo-leśne na terenie placu edukacyjnego przy siedzibie Nadleśnictwa.